Szent Józsefről






Szent József élete és tanítása

"...Szent József, mi tudjuk azt, hogy Te a munkások védőszentje is vagy. Kérünk mondd el, hogy mi, a XXI. század első keresztényei, hogyan viszonyuljunk helyesen a munkához?..."

Szent József, Jézus nevelőapja. Az Újszövetség szerint Dávid házából származott, ácsként munkálkodott Názáretben. Eljegyezte Szűz Máriát. Amikor Szűz Máriát titokban el akarta bocsátani, mert gyermeket várt, álmában egy angyal tudomására hozta: Szűz Mária a Szentlélektől van áldott állapotban. Betlehembe mentek a népszámlálás miatt, ahol Jézus Krisztus megszületett. Heródes elől Egyiptomba menekültek, visszatértük után Názáretben éltek. A 12 éves Jézussal felmentek Jeruzsálembe, a templomba, majd hazatértek Názáretbe, ahol Jézus azután is engedelmeskedett a szüleinek. Szent József nem játszott szerepet Jézus nyilvános működésében, azért mert még mielőtt Jézus tanítani kezdett volna, Szent József már meghalt, Jézus és Mária karjai között.
Szent Józsefről bővebben csak a két gyermekségtörténet beszél (Mt.1-2 és Lk.1-2-3). Máshol csak futólag említik Jézusról a nép véleményét: „Nem József fia ez?” (Jn.6,42). Az evangéliumok egyébként hallgatnak Szent Józsefről. Az akkori szokások szerint 18-24 éves kora között lépett jegyességre Szűz Máriával. Atyai feladata abban is megnyílvánult, hogy a Jézus nevet adta a gyermeknek.
Mindkét gyermekségtörténet úgy mutatja be, mint aki az apa helyén áll Jézus életében. Jogilag Szent József Szűz Mária férje volt, de nem volt Jézus apja biológiai (testi) értelemben. Az emberek általában Szent József természetes fiának tartották Jézust és azt sem Szűz Mária sem Szent József nem tudták megakadályozni. Szent József feladatát Jézussal és Szűz Máriával kapcsolatosan Isten határozta meg.
Az Egyház legtöbb naptárának tanúsága szerint a X. század óta március 19-én ünnepelték Szent Józsefet.



Gondolatok Szent Józsefről

 Szent Józseftől megtanulhatjuk az önzetlen, birtoklás nélküli szeretetet is. Hite irányította cselekedeteit, engedelmeskedett Isten szavának. Ezért példa lehet minden keresztény számára. Segít megértenünk, hogy ha teljesen ráhagyatkozunk Isten akaratára, hatékonyabban megvalósítjuk az isteni tervet, amely minden embert egyetlen családba kíván gyűjteni.

 A názáreti Szent József, a Jézusról való atyai gondoskodás által, az Úr családjának a fejeként, gazdagon betöltötte küldetését az üdvösség rendje által kapott kegyelem révén, és teljesen belesimulva az emberi üdvösség kezdetének titkaiba, példaképe lett azon közös, emberi és egyszerű erényeknek, melyek szükségesek ahhoz, hogy az emberek Krisztus becsületes és hiteles követői legyenek.

Ezen erények által, az igaz József, aki szeretettel vette gondjaiba az Isten Anyját és örömteli elkötelezettséggel szentelte magát Jézus Krisztus nevelésének, és aki az Atyaisten legdrágább kincseinek őrzője lett, századokon át megszakítás nélkül élvezte - a misztikus test az Egyház támaszaként - Isten népének tiszteletét.

 

Szent József a munkások védőszentje

Ünnepe május 1.

Szent József, mi tudjuk azt, hogy Te a munkások védőszentje is vagy. Kérünk mondd el, hogy mi, a XXI. század első keresztényei, hogyan viszonyuljunk helyesen a munkához?

„Óvakodjatok minden túlzástól, mert miden véglet a Gonosztól van! Még a jóban való túlzás is! Az eredeti bűn következményeként, egyensúlyvesztett emberek vagytok!
Egyik végletetek lehet, a munkához való viszonyulásban: a lustaság. Ez nem Isten Akarata! Sajnos egyre több fiatalt jellemzi ez a véglet. Azt mondják, én nem akartam az életet, ha a szüleim vállaltak, akkor tartsanak el. Ebben a felfogásban úgy él a család vállán, felnőtten, egészségesen, mint egy pióca, aki szívja a szülei vérét. Bár neki az lenne a feladata, hogy egy új közösségben mások terhét hordozza. A Szentírásban azt olvassátok: „aki nem dolgozik, ne is egyék!” Aki az Istentől kapott telentumát (ajándékát) nem kamatoztatja, azt Isten meg fogja ítélni! A henyélés, a dorbézolás, a bűnös szórakozás, a kéregetés,... nem Isten Akarata! Azt is kell tudjátok, a lustaság az ördög párnája és sok bűnnek a forrása.
A másik véglet, a munkához való viszonyulásban, ami nem Isten Akarata, a túlzott munka. Sajnos egyre többen vannak ezen a széles úton, akiknek nincs se vasárnapjuk, se szabadságuk, se lelkük,... csak dolgoznak addig, amíg bele nem pusztulnak. És mégis elégedetlenek és telhetetlenek bármennyivel is rendelkeznek! Ezek olyanok, mint a kancsó szája, ha tele is töltöd vízzel, akkor is nyitva marad!!! Ezek jelszava: lélek, lélek, de miből élek! A Szentírásban azt is olvashatjátok: „minden bűn gyökere, a pénz szerelme!” A pénzre szükségetek van, de nem lehet az életetek egyetlen célja! A pénz csak eszköz lehet számotokra, nem bálvány, ami elzár benneteket Istentől, az örök élettől!
A munkához való viszonyulásban keressétek meg a helyes sorrendet és a középutat! Legyen jelmondatotok: imádkozzál és dolgozzál! Ezt meg kell tenni, a másikat nem kell elhagyni! Adjátok meg a császárnak, ami a császáré, Istennek ami Istené! Keressétek először Isten Országát és Igazságát, a többi mind megadatik nektek!
Legyen számotokra a legfontosabb a lelketek és az örök életetek. A többi legyen másodlagos!
Isten Akarata számotokra, hogy elkerüljétek a végleteket és megtaláljátok a középutat. Csak ezen az úton való járás tesz boldoggá benneteket már itt a Földön és az örök életben!”
 
Szent József, aki a munkások védőszentje vagy, könyörögj érettünk, hogy kiegyensúlyozott követőid lehessünk!


 
Szent József, a munkás

Ünnepe: május 1.

Jézusunk, téged sokszor az "ács fiának" neveztek! Segíts nekünk visszaállítani a munka becsületét!
Legyen áldásod mindennapi munkánkon, elsősorban a senkinek föl nem tűnő, alábecsült szolgálatokon!
Köszönjük a munkát, amely munkatársaiddá avat minket! Hogy minden munkában örömöt is találjunk!
Szent Józseffel együtt kérünk, segíts a munkanélküliek kilátástalan helyzetén! Ki ne aludjon a reményük, adj nekik találékonyságot, rátalálni újra az alkotás esélyére, az értelmes élet boldogságára!
Szítsd föl a társadalom lelkiismeretét, hogy emberközpontú és családszerető legyen!
Termékenyítsd meg a munkásokért, különösen a fiatal munkásokért dolgozó keresztény szervezetek működését! Hogy ebbe a reménytelennek látszó munkába bele ne fáradjanak vezetőik!

 XII. Piusz pápa Imája Szent Józsefhez a munkások pártfogójához:
„Ó, dicsőséges Szent József pátriárka, alázatos és igaz názáreti kézműves, légy mindennapi fáradozásainkban mellettünk, hogy mi, katolikus kézművesek is megtaláljuk munkálkodásunkban az Isten dicséretének alkalmas eszközét, hogy megszentelődjünk, és hasznossá váljunk a társadalom számára, amelyben élünk. Hiszen minden cselekvésünknek ezek a legfőbb eszményeik. Könyörögd ki számunkra Istentől, ó legszentebb pártfogónk, a szív alázatát és egyszerűségét, azt, hogy örömet találjunk a munkában, és jóakarattal legyünk azok iránt, akik társaink benne. Add, hogy a munkát, amely elkerülhetetlen, ebben az életben, az isteni akaratnak megfelelően, vidáman végezzük, tudatában különleges szociális helyzetünknek és küldetésünknek, felelősségünknek. Add meg nekünk a fegyelem és imádság szellemét, a kedvességet és a tiszteletet a felettesek, a testvéri érzést a velünk egyenrangúak, az alázatot és türelmet az alattvalókkal szemben. Ámen.”


Forrás ~ Internet





 Ferenc pápa a názáreti Szent Család ünnepén

 Kedves Testvérek! Jó napot kívánok! 

Ezen a Karácsony utáni első vasárnapon a liturgia arra szólít bennünket, hogy a názáreti Szent Családot ünnepeljük. Valóban, minden jászolban Jézust látjuk a Szűzanyával és Szent Józseffel a betlehemi barlangban. Isten emberi családban akart megszületni, azt akarta, hogy legyen egy anyja és egy apja, mint nekünk. A mai evangéliumi szakasz arról szól, hogy a Szent Családnak a száműzetés fájdalmas útját kellett választania, Egyiptomban kerestek menedéket. József, Mária és Jézus megtapasztalják a menekültek drámai életkörülményeit, a félelmet, a bizonytalanságot, a nélkülözést (vö. Mt 2,13-15.19-23).

 Jézus olyan családhoz akart tartozni, amely megtapasztalta ezeket a nehézségeket, hogy senki ne érezze magát kizárva Isten szeretetteljes jelenlétéből. A menekülés Egyiptomba, Heródes fenyegetései azt mutatják, hogy Isten jelen van ott, ahol az ember veszélyben van, ahol az ember szenved, ahonnan menekül, ahol megtapasztalja az elutasítást és a magára hagyatottságot; de Isten ott is jelen van, ahol az ember álmodozik, reménykedik, hogy szabadon visszatérhet hazájába, tervez és az életet, valamint a méltóságot választja magának és családjának.

Ma, amikor a Szent Családra tekintünk, azt is látjuk, hogy milyen egyszerű életet folytatott Názáretben. Ez a példa olyan jó tesz a mi családjainknak, segít, hogy egyre inkább a szeretet és a kiengesztelődés közösségévé váljanak, ahol megtapasztalják a gyöngédséget, egymás kölcsönös megsegítését, a kölcsönös megbocsátást. Emlékezzünk a három kulcsszóra, amelyre szükség van ahhoz, hogy a családban békében és örömben éljünk: kérem, köszönöm, bocsáss meg. Amikor egy család tagjai nem tolakodók, és „engedélyt” kérnek, amikor nem önzők és megtanulnak „köszönetet” mondani, amikor egy családban észreveszik, hogy valami rosszat tettek és tudnak „bocsánatot” kérni, akkor abban a családban béke és öröm uralkodik. Emlékezzünk erre a három szóra. Ismételjük el mindnyájan: kérem, köszönöm, bocsáss meg – és a hívősereg a pápa kérésére kórusban elismételte ezeket a szavakat.

Fohászkodjunk buzgón Szűz Máriához, Jézus Anyjához és a mi Anyánkhoz, Szent Józsefhez, jegyeséhez. Kérjük őket, világosítsanak meg a földön minden családot, nyújtsanak nekik támaszt és vezessék őket, hogy méltósággal és békés derűvel eleget tudjanak tenni annak a küldetésnek, amelyet Isten bízott rájuk. 


Az Úrangyala

Az Úr angyala köszönti a Boldogságos Szűz Máriát
és ő méhébe fogadta a Szentlélektől Szent Fiát.

Üdvözlégy Mária!
 Kegyelemmel teljes,
 az Úr van teveled, 
áldott vagy Te az asszonyok között, 
és áldotta Te méhednek gyümölcse, Jézus. 
 Asszonyunk Szűz Mária, Istennek Szent Anyja!
 Imádkozzál érettünk bűnösökért, most és halálunk óráján. 
 Amen.
 
Íme az Úr szolgáló leánya,
legyen nekem a te igéd szerint.
Üdvözlégy Mária …
És az Ige testté lett
és miköztünk lakott.
Üdvözlégy Mária …
Imádkozzál érettünk Istennek Szent Anyja,
hogy méltók lehessünk Krisztus ígéreteire!

Könyörögjünk!
 Kérünk téged, Úristen, öntsd lelkünkbe szent kegyelmedet, 
hogy mi, akik az angyali üzenet által Szent Fiadnak, 
Jézus Krisztusnak megtestesülését megismertük, 
az ő kínszenvedése és keresztje által a föltámadás dicsőségébe vitessünk.
 Ugyanazon a mi Urunk, Jézus Krisztus által.
 Amen.